The figure shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-resistan
ID: 1482796 • Letter: T
Question
The figure shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-resistance rails separated by the distance L = 0.33 m. The rails are connected by a 14.1- resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.750 T.
(a) Find the force that must be exerted on the rod to maintain a constant current of 0.125 A in the resistor.
30.93 mN
(b) What is the rate of energy dissipation in the resistor?
220 mW
(c) What is the mechanical power delivered to the rod?
mW
I know the formula is
b^2I^2v^2/R but I don't know how to derive velocity...
Explanation / Answer
F = I*L**B = 30.93 m N
B) P=I^2 x R = 220.03125 mW
c) P= F x velocity = 30.93 *10-3 N * 7.1212 = 220.2590 Mw
you can right it directly from abovr result bcz mechanical power delivered = burned power by resister
we know that
emf = V * B*L ( in moving rod in B field )
emf = I*R = 0.125*14.1 = 1.7625
so 1.7625 = V * B*L
V= 1.7625 / B*L = 7.1212 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.