A worker pulls a heavy box in a rough level surface with a force of F = 225 N ov
ID: 1482854 • Letter: A
Question
A worker pulls a heavy box in a rough level surface with a force of F = 225 N over a distance of s = 15.2 m. The force makes an angle of theta = 37 degree with respect to the horizontal direction as show below. What is work WF done by the worker on the box? If a frictional force of fk = 35 N acts on the same box in the direction opposite to the direction of motion of the box, what is the work done by the frictional force Wf? What is the work done by the normal force acting on the box? What is the work Wg done by the gravity of the box? What net work net is done on the box? Use the work-kinetic energy theorem to find the change in kinetic energy Delta KE of the box.Explanation / Answer
Fx=F cos37 = 225 cos37
= 172.21N
w =Fx*d
172.2 * 15.2
2617.71 jl
Wf=35 * 15.2*cos37
=407.20 jl Ans
here the work done by gravity is zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.