3. A snowball rolls off a barn roof, that slope down at an angle of 40.0 o with
ID: 1482943 • Letter: 3
Question
3. A snowball rolls off a barn roof, that slope
down at an angle of 40.0o with an initial speed
of 7.00 m/s The edge of the roof is 14.0 m
above the ground Ignore air resistance to
answer the following questions. Show all
your work.
a) Calculate the horizontal and the vertical
components of the initial velocity.
b) How long does the snowball stay in the
air before it hits the ground below?
c) How far out from the edge of the barn does the
snowball strike the ground? Is the (innocent)
bystander in danger?
d) Calculate the horizontal and the vertical
components of the velocity of the snowball
just before the moment of impact. Finally,
calculate the net speed and the
direction of its motion.
Explanation / Answer
a.)
Let Vx = the horizontal component of velocity V= 7m/s
Vx= V cos 40
Vx =7(.766)
Vx = 5.36 m/s
Let Vy = the vertical component of velocity V =7m/s
Vy= V sin 40
Vy= 7(.643)
Vy = 4.50 m/sec
b.) final vertical velocity(Vf) at edge
2aS = Vf^2 - Vi^2
Vi = Vy = the starting velocity ot the roof = 4.50 m/s
S = Y = 14m
a = g due to gravity = 9.8m/sec^2
2(-9.8)(-14) = Vf^2 - (-4.50)^2 {minus signs mean downward }
......274.4 = Vf^2 - (+19.8)
19.8 + 274.4 = Vf^2
Vf^2 = 274.4 + 19.8
= 294.2
Vf = 17.15 m/s
at = Vf - Vi
(a)t = (- 17.15) - (-4.50)
at= - 17.15 + 4.50 = - 12.65
t = (- 12.65) / ( - 9.8)
t = 1.30 secs.
c.)To find the distance from the edge of the barn X
we can use the formula
X = (Vx)t
=(5.36)(1.30)
X = 6.97m from the edge of the barn.
d.)
Vx = 5.36 m/s
Vfy = 17.15 m/s
net speed = sqrt ( Vx^2 + Vy^2)
= 17.968 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.