Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This problem c inured by the musical group \"Thirty Second to Mars\". Let\'s con

ID: 1483741 • Letter: T

Question

This problem c inured by the musical group "Thirty Second to Mars". Let's consider a relativistic journey from the Earth to Mars. Currently, Earth and Mars are 2.74 Times 10^11 m apart. Convert this Earth-Mars distance to light-seconds (similar to a light-year, a light- second is the distance light covers in one second). If this spaceship journey from Earth to Mars would take 30 seconds on a clock in the spaceship, at what fraction of the speed of light is the spaceship traveling? The way we have learned to solve this problem assumes that beta is very nearly one. Find an alternative solution that doesn't assume this and gets the exact answer Don't try this until you have done 4 problems as best as you can Use the back side of this page.

Explanation / Answer

a)

distance = 2.74 x 1011 m

speed of light = c = 3 x 108 m/s

1 light sec = 3 x 108 m

distance = 2.74 x 1011 m (1 light sec / (3 x 108 m)) = 2.74 x 1011 / (3 x 108 ) light-sec = 913.3 light-sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote