It is necessary to show all clear and complete details of your work. Data: G = 6
ID: 1484310 • Letter: I
Question
It is necessary to show all clear and complete details of your work. Data: G = 6.67 times 10^-11 Nm^2/Kg^2; g = 9.8 m/s^2 F = GM1M2/R^2; W = mg Vav = 1/2(v0 + v); Delta x = x0 + v0t + 1/2 at^2 Sigma F = ma; f = muN; Delta x = Vav - t v^2 = v0^2 + 2a Delta x; Theta = tan^-1(y/x), V0x = V0cosTheta, V0y = V0sinTheta a = v^2/r; Compute the vertical component of force Compute the horizontal component of force Compute the acceleration of the block along the floor Determine the speed of the block after moving 12s Calculate the distance traveled by the block m 12 s Calculate the total distance covered in the 12sExplanation / Answer
a)Vertical Component of force applied is 1300 Sin30 = 650 N
b) Horizontal component of applied force is 1300 Cos 30 = 1125.83 N
c) a = Fh/m = 1125.83/170 = 6.622 m/s2
d) v = a*t = 6.622*12 = 79.47 m/s
e) Distance travelled is s = 1/2 *g*t^2 = 0.5*9.8*12^2 = 705.6 m
f) Total distace covered is also 705.6 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.