5500 N 432.3 N c. 624.9N d. 533.3 N e. 532.8 N f. 662.1 N ISMOD A plastic block
ID: 1484367 • Letter: 5
Question
5500 N 432.3 N c. 624.9N d. 533.3 N e. 532.8 N f. 662.1 N ISMOD A plastic block of dimensions 2.5 cm x 3.8 cm × 4.0 cm has a mass of 28.0 g, what is the density of the block? placed into a cup of water, will the block float or sink? 3. density a. 0.5955 g/cm' b. 0.7502 g/cm c. 0.7368 g/cm d. 0.7598 g/cm3 e. 0.6361 g/cm f. 0.6541 g/cm 4. float or sink? a) Float b) Sink ILZUR as what weight in Newtons? Use 2400 kg/m, as the A concrete block of dimensions 1.00 m x 2.50 m x 2.75 m h density of concrete. 5. a. 1.433E+05 N b. 1.440E+05 N c. 1.909E+O5 N d. 1.682E+05 N e. 1.617E+05 N f. 1.773E+05 N ZUX A 13000 N vehicle is to be l ifted by a 25 cm diameter hydraulic piston. What force needs to be lifted by a 25 cm diameter hydraulic piston. What force needs to be applied to a 3.5 diameter piston to accomplish this? cmExplanation / Answer
3.
volume = 2.5*3.8*4
= 38 cm^3
= 38 mL
m = 28 g
density = mass / volume
= 28/38
=0.7368 g/mL
Answer: c
4.
SInce density of water is 1 g/mL, it is less denser than water
hence it will float.
Answer: a
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.