Adding Ice to Water An insulated beaker with negligible mass contains liquid wat
ID: 1484552 • Letter: A
Question
Adding Ice to Water An insulated beaker with negligible mass contains liquid water with a mass of 0.305 kg and a temperature of 62.4 degree C Part A How much ice at a temperature of -20.4 degree C must be dropped into the water so that the final temperature of the system will be 27.0 degree C ? Take the specific heat of liquid water to be 4190 J/kg K the specific heat of ice to be 2100 J/kg .K ,and the heat of fusion for water to be 3.34 times10^5 J/kg. Not quite. Check through your calculations; you may have made a rounding error or used the wrong number of significant figures.Explanation / Answer
given m = 0.305
temperatures are 62.4 , -20.4 , 27
the mass of the ice is say M
Qheat energy= m X C X dT
Qliquid= 0.305 X 4190 X (62.4 - 27 )
= 45239.43 J
the heat gained by ice is
Qice + Qfusion + Qliquid
Qice = M X 2100 X ( 0 - ( -20.4 ) )
= 42840 M
Qfusion = M X 3.34 X 105
Qliquid = M X 4190 X 27
= 113130 M
loss of heat = gain in heat
Qliquid = Qice + Qfusion + Qliquid
45239.43 = 42840 M + M X 3.34 X 105 + 113130 M
45239.43 = 489970 M
M = 45239.43 / 489970
M = 0.09233 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.