An ideal gas with 7 degrees of freedom begins at a pressure of 8.5 atm, temperat
ID: 1484635 • Letter: A
Question
An ideal gas with 7 degrees of freedom begins at a pressure of 8.5 atm, temperature of 25 degrees Celsius and volume of 120L.
A) How many moles of gas are there?
B) The gas expands isobarically to 200L. What is the new temperature?
C) How much work was done in the expansion?
D) By how much did the internal energy increase?
E) What amount of heat flowed into the gas?
G) The gas then depressurizes isochorically to the original temperature. How much heat flowed out of the gas?
H) Finally the gas contracts isothermally back to its original volume.
I) How much work was done on the gas in the Sketch this thermal cycle on a PV diagram. contraction?
J) How much heat flowed out of the system?
K) What is the efficiency of this thermal cycle?
L) What is the Carnot efficiency for an ideal heat engine running between the same high and low operating temperatures?
Explanation / Answer
Initial condition: P1 = 8.5 atm ; V1 = 120 L ; T1 = 25+273 = 298 K degree of freedom (f) = 7
therefore cv = f/2*R = 7/2*R and cp = cv + R = 9/2*R
(A) moles of gas (n) = P1*V1/R*T1 = 8.5*120/0.082*298 = 41.74
(B) For the given isobaric process we get V2 = 200 L ; P2 = P1 = 8.5 atm
hence using gas law P1*V1/T1 = P2*V2/T2 or T2 = 8.5*200*298/8.5*120 = 496.67 K
(C) Work done in expansion (W) = P1*(V2-V1) = 8.5*105*(200-120)*10-3 = 68000 J
(D) Increase in internal energy (U) = n*cv*(T2 - T1) = 41.74*3.5*8.314*(496.67-298) = 241303 J
(E) Amount of heat flowed into the gas (Q1) = U + W (using first law of thermodynamics)
Hence Q1 = 241303 + 68000 = 309303 J
(F) Now for the given Isochoric process: V3 = V2 = 200 L ; T3 = 298 K
Hence heat given to the system (Q2) = n*cv*(T3 - T2) = 41.74*3.5*8.314*198.67 = 241303 J
(H) In the final isothermal process : T4 = T1 = 298 K ; V4 = V1 = 120 L
So work done ( W) = n*R*T1*ln(V1/V3) = 41.74*8.314*298*ln(120/200) = -52826.4 J
(I) As the change in internal energy is zero in isothermal process therefore
heat flown out of the system (Q3) = -52826.4 J
(J) Net heat given to system (Qin) = Q1 + Q2 = 309303 + 241303 = 550606 J
also total amount of work done by the system (Wtot) = 68000 - 52826.4 = 15173.6 J
Therefore the efficiency of the engine () = Wtot/Qin = 15173.6/550606 = 0.027
(K) Efficiency of Carnot engine operating between 298 K and 496.67 K = 1 - 298/496.6 = 0.399
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.