You lean 15kg, 8.0m ladder against a frictionless wall so it makes an angle of
ID: 1484876 • Letter: Y
Question
You lean 15kg, 8.0m ladder against a frictionless wall so it makes an angle of 70 degrees with the floor. The coefficients of friction between the ladder and the floor are ðs=0.40 and ðk=0.25. Just after you let go, the ladder stays in its position. What is the force of friction at this time?
I don't understand why 27N is the answer and not 59N. Please explain! Thanks in advance! :)
7. You lean 15-kg, 8.0-m ladder against a frictionless wall so it makes an angle of 70 degrees with the floor. The coefficients of friction between the ladder and the floor areu-0.40 and -0.25. Just after you let go, the ladder stays in its position. What is the force of friction at this time? a. 200 N 27 N C. 59 N d. 20 N e. ONExplanation / Answer
Here ,
let the normal force from the wall is Nw
frictional force on the ladder is f
theta = 70 degree
mass , m = 15 Kg
length of ladder , L = 8 m
Balancing the moment of forces on ladder about the ground support point
Nw * L * sin(70) - m * g * (L/2) * cos(70) = 0
Nw * sin(70) - 15 * 9.8 * 0.5 * cos(70) = 0
Nw = 26.75 = 27 N
Now , balancng the forces in horizontal direction
Nw - f = 0
f = 27 N
hence , the force of friction at this time is 27 N .
---------------------
59 N is the maximum static friction , it is not necessary that maximum static friction act on an object all the time .static friction adjust itself so that object does not move.
hence , it is not 59 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.