The drawing shows the three situations in which a block is attached to a spring.
ID: 1484944 • Letter: T
Question
The drawing shows the three situations in which a block is attached to a spring. The position labeled '0 m' represents the unstrained position of the spring. The block is moved drom an initial position x_0 to a final magnitude of the displacement being denoted by the symbol s. Suppose the spring has a spring constant of k = 50.6 N./m. Using the data provided in the drawing, determine the total work done by the restoring force of the spring for each situation. In the case of zero put your result as "+ 0".Explanation / Answer
Given spring constant k = 50.6 N/m
work done by the restoring force is = 1/2 *k*x^2 , x strech
a) x= +2 m W = 1/2* 50.6*2^2 = 101.2J
b) x= -2 m w = 1/2 *50.6*(-2)^2 = 101.2 J
c) x = 0 m w = 1/2 *50.6*(-3+3)^2 = 0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.