Estimate how much energy is required to transmit one action potential along the
ID: 1486307 • Letter: E
Question
Estimate how much energy is required to transmit one action potential along the axon 25 cm long of radius 15 m . The thickness of the membrane is about 108 and the dielectric constant is about 3. [Hint: the energy to transmit one pulse is equivalent to the energy stored by charging the axon capacitance]. E (energy) = ??? units is in joules What minimum average power is required for 104 neurons each transmitting 150 pulses per second? P (power) = ??? units of watts Please help i'm completely lost
Explanation / Answer
capacitance = k * area / distance
area = 2 * pi * radius * length
capacitance = 8.85418782 * 10^-12 * 2 * pi * radius * length / thickness
capacitance = 3 * 8.85418782 * 10^-12 * 2 * pi * 15 * 10^-6 * 0.25 / 10^-8
capacitance = 6.2586 * 10^-8 F
energy = 0.5 * C * V^2
energy = 0.5 * 6.2586 * 10^-8 * 1^2
energy = 3.1293 * 10^-8 J
power = energy / time
power = 3.1293 * 10^-8 * 10^4 * 150 / 1
power = 0.0469395 watt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.