A flexible balloon contains 0.400 mol of an unknown polyatomic gas. Initially th
ID: 1486364 • Letter: A
Question
A flexible balloon contains 0.400 mol of an unknown polyatomic gas. Initially the balloon containing the gas has a volume of 6800 cm3 and a temperature of 22.0 C. The gas first expands isobarically until the volume doubles. Then it expands adiabatically until the temperature returns to its initial value. Assume that the gas may be treated as an ideal gas with Cp=33.26J/molK and =4/3.
Part A
What is the total heat Q supplied to the gas in the process?
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
What is the total change in the internal energy U of the gas?
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
What is the total work W done by the gas?
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
What is the final volume V?
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
A flexible balloon contains 0.400 mol of an unknown polyatomic gas. Initially the balloon containing the gas has a volume of 6800 cm3 and a temperature of 22.0 C. The gas first expands isobarically until the volume doubles. Then it expands adiabatically until the temperature returns to its initial value. Assume that the gas may be treated as an ideal gas with Cp=33.26J/molK and =4/3.
Part A
What is the total heat Q supplied to the gas in the process?
Q = JSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
What is the total change in the internal energy U of the gas?
U = JSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
What is the total work W done by the gas?
W = JSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
What is the final volume V?
V = m3SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Explanation / Answer
P1*V1 = n*R*T1
P2*v2 = n*R*T2
for isobaric process
P1 = P2
also given v2 = 2v1
v2/v1 = = T2/T1
T2 = 2T1 = 2*(273+22) = 590 K
P1 = n*R*T1/v1 = 0.4*8.314*(273+22)/(6800*10^-6) = 144272.35 m^3
+++++++++++++++++++++++++++++
Qtot = Qiso + Qadia
Qtot = n*Cp*dT + 0
Qtot = 0.4*32.36*(590-295) = 3818.48 J
++++++++
dUtot = dUiso + dUadia
dU = n*cV*(T2-T1) + n*Cv*(T2-T1) = 0
++++++++++++
W = Wiso + Wadia
v2 = 2v1
v2 - v1 = v1
Wiso = P*(V2-v1) = 144272.35*6800*10^-6 = 981.05 J
Wadia = n*R*(T3-T2)/(1-r)
T3 = T1 = 295 K
gamma = r = 4/3
W = 0.4*8.314*(295-590)/(1-4/3) = 2943.16 J
Wtot = 981.05+2943.16 = 3924.21 J <<<<<<-----------answer
+++++++++++++++++=
T2*V2^(r-1) = T3*V3^(r-1)
590*(2*6800)^(4/3-1) = 295*V3^(4/3-1)
V3 = 108800 cm^3 <<<------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.