A welder using a tank of volume 7.70×10 2 m3 fills it with oxygen (with a molar
ID: 1486374 • Letter: A
Question
A welder using a tank of volume 7.70×102m3 fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.05×105 Pa and temperature of 39.0 C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 20.8 C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 1.90×105 Pa .
Part A
Find the initial mass of oxygen.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the mass of oxygen that has leaked out.
92.09
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 6 attempts remaining
Provide FeedbackContinue
Comment
Expert Answer
Was this answer helpful?
0
0
1,143 answers
this is wrong answer
A welder using a tank of volume 7.70×102m3 fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.05×105 Pa and temperature of 39.0 C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 20.8 C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 1.90×105 Pa .
Part A
Find the initial mass of oxygen.
m = kgSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the mass of oxygen that has leaked out.
m =92.09
kgSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 6 attempts remaining
Provide FeedbackContinue
Explanation / Answer
a)
pV = nRT
n = pv/RT
Given Guage pressure is 3.05×105 Pa
Absolute pressure is 3.05×105 Pa - 1.01325*105 Pa = 2.03675*105 Pa
n = pv/RT = 2.03675*105 *7.70×102/ (8.314*312 K) = 6
m1 = Mn; M = Molar Mass
m1 = 0.032 Kg/mol * 6 = 0.192 Kg
b)
the mass of oxygen that has leakes out 'm12'
m12 = m1 - m2
p2 =( 1.95 - 1.01325)×10^5Pa = 0.3675*10^5Pa
T2 = 20.8C = 293.8K
n2 = p2 * V / R * T2 =0.3675*10^5Pa*7.70×102m3 /(8.314*293.8) = 3
m2 = 0.032 Kg/mol * 3 = 0.096 Kg
m12 = m1 - m2 = 0.096 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.