14.27 Suppose a dolphin sends out a series of clicks that are reflected back fro
ID: 1486681 • Letter: 1
Question
14.27
Suppose a dolphin sends out a series of clicks that are reflected back from the bottom of the ocean 85 m below. How much time elapses before the dolphin hears the echoes of the clicks? (The speed of sound in seawater is approximately 1530 m/s.) Express your answer using two significant figures. Dolphins of the open ocean are classified as Type II Odontocetes (toothed whales). These animals use ultrasonic "clicks" with a frequency of about 55 kHz to navigate and find prey. What is the wavelength of 55 kHz sound in the ocean? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
distance 85 m
Speed in seawater = 1530 m/s
Time = Distance / speed =85/1530 = 0.055 sec
So, when the clicks go to the bottom and then, it goes up, the time will be doubled, then :
Total time = 2t =0.11 sec
frequency = 55*10^3 Hz
speed = lambda*frequency
1530 = 55*10^3*lambda
lambda = 0.0278 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.