A welder using a tank of volume 7.70×10 2 m3 fills it with oxygen (with a molar
ID: 1486690 • Letter: A
Question
A welder using a tank of volume 7.70×102 m3 fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.05×105 Pa and temperature of 39.0 C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 20.8 C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 1.90×105 Pa .
Part A
Find the initial mass of oxygen.
0.192
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
Find the mass of oxygen that has leaked out.
0.096
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
A welder using a tank of volume 7.70×102 m3 fills it with oxygen (with a molar mass of 32.0 g/mol ) at a gauge pressure of 3.05×105 Pa and temperature of 39.0 C. The tank has a small leak, and in time some of the oxygen leaks out. On a day when the temperature is 20.8 C, the gauge pressure of the oxygen in the tank is 1.90×105 Pa .
Part A
Find the initial mass of oxygen.
m =0.192
kgSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
Find the mass of oxygen that has leaked out.
m =0.096
kgSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Explanation / Answer
p*V = n*R*T
(p=pressure, V=volume, m=mass,R= gas constant, T=temperature)
now n= number of moles= mass /Molecular mass
p*V =( m/M)*R*T
m=M P V/RT
V = 7.7×10^-2m^3
p1 = 3.05×10^5Pa
T1 = 39C = 39 + 273 = 312K
so m= (3.05×10^5) (7.7×10^-2)(0.032) /(8.314*312)
m=0.289kg = 289 grams
(b)let new mass = m1
m1=M PV/RT
T=20.8 o C = 20.8+ 273 =293.8K
m1=(0.032) (1.9x10^5)(7.7x10^-2)/(8.314 * 293.8)
m1= 0.192 kg = 192 g
so mass of oxygen that leaked out= m-m1 = 289-192 =97grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.