A truck engine transmits 29.5 kW (39.5 hp ) to the driving wheels when the truck
ID: 1486720 • Letter: A
Question
A truck engine transmits 29.5 kW (39.5 hp ) to the driving wheels when the truck is traveling at a constant velocity of magnitude 60.0 km/h (37.3 mi/h ) on a level road.
A. What is the resisting force acting on the truck?
ANSWER: 1770N
B. Assume that 64 % of the resisting force is due to rolling friction and the remainder is due to air resistance. If the force of rolling friction is independent of speed, and the force of air resistance is proportional to the square of the speed, what power will drive the truck at 25.0 km/h ? Give your answer in kilowatts .
ANSWER: 8.63 kW
C. Assume that 64 % of the resisting force is due to rolling friction and the remainder is due to air resistance. If the force of rolling friction is independent of speed, and the force of air resistance is proportional to the square of the speed, what power will drive the truck at 25.0 km/h ? Give your answer in horsepower.
D. Assume that 64 % of the resisting force is due to rolling friction and the remainder is due to air resistance. If the force of rolling friction is independent of speed, and the force of air resistance is proportional to the square of the speed, what power will drive the truck at 112.0 km/h ? Give your answer in kilowatts.
E. Assume that 64 % of the resisting force is due to rolling friction and the remainder is due to air resistance. If the force of rolling friction is independent of speed, and the force of air resistance is proportional to the square of the speed, what power will drive the truck at 112.0 km/h ? Give your answer in horsepower.
Explanation / Answer
Hi,
Question A: We need to convert the units to just one system, so in the international system the power must be in watts (W) and the speed must be in m/s
power=29,5kW*1000W/1kW=29500W
speed=(60km/h)*(1h/3600s)*(1000m/1km)=16.6666m/s
As the speed is constant, Power = Fr x speed where Fr: resisting force
so the total resisting force Fr= power/speed=29500W/16.666m/s=1770N
Question B: The 64% of 1770 is: 1770*64/100=1132.8N=Frf:force due to rolling friction
Force due to air resistance:Fa=1770N-1132.8N=637.2N
Air resistance force is proportional to the square of speed, Fa = k v^2.
Fao = 637.2N = k x (16.7)^2
k = 2.28
now if the speed is reduced to 25km/h, speed=(25km/h)*(1h/3600s)*(1000m/1km)=6.944m/s
then Fa = 2.28 x (6.944)^2 = 110.17N
The total resistive force is now Frf + Fa = 1132.8N+110.17N=1243N
So the total drive power is 1243Nx 6.944m/s = 8.63kW
Question C:
power=8.63kW*(1.34hp/1kW)=11.56hp
Question D: very similar to question B the only difference is the speed=(112km/h)*(1h/3600s)*(1000m/1km)=31.11m/s
from the question B, we have: Frf=1132.8N, Fao=637.2N, k=2.28
then Fa = 2.28 x (31.11)^2 = 2206.7N
The total resistive force is now Frf + Fa = 1132.8N+2206.7N=3339.46N
So the total drive power is 3339.46Nx 31.11m/s = 103.9kW
Question E:
power=103.9kW*(1.34hp/1kW)=139.218hp
I hope this will help you =)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.