The graph in the figure shows the x component of the acceleration of a 2 .1 kg o
ID: 1486726 • Letter: T
Question
The graph in the figure shows the x component of the acceleration of a 2 .1 kg object as a function of time (in ms). At what time(s) does the x component of the net force on the object reach its maximum magnitude, and what is that maximum magnitude? What is the x component of the net force on the object at time t 0 0 ms and at t = 4.0 ms? Two objects are connected by a very light flexible string as shown in the figure, where M = 0.60 kg and m 0.40 kg. You can ignore friction and the mass of the pulley.Explanation / Answer
a_) maximun magnitude of net force reach at t=3ms
and force =ma =2.4*20=48 N
b) 1.)
t=0ms
net force =ma =2.4*5=12N
2.)
t=4ms
net force =ma =2.4*(-10)=-24N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.