A square solar panel has the dimensions 02.m x 0.2 m. Under the sunlight, the in
ID: 1486756 • Letter: A
Question
A square solar panel has the dimensions 02.m x 0.2 m. Under the sunlight, the intensity of the light is 1000W/m^2 and the panel a delivers a current of 1.6A at a voltage of 15V. is the efficiency of this solar panel energy? 12% 40% 60% 96& The following are drawings of electric field lines between two charged objects. Which of them is incorrect? Moving a point charge of 3.2x10^19 C between two points in a conducting wire requires 8.0x 10^19 J of work. What is the voltage difference between these two points?Explanation / Answer
3) correct option is (c)
P = VI = 1.6*15 = 24 W
I =P/A
Ptot = IA = (1000x0.2x0.2) = 40 W
Px100%/Ptot = 24x100/ 40 = 60%
4) Correct option is (a)
For positive chagre electric field lines are outwards
For negative chagre electric field lines are intwards
But in fiure (a) filed lines of negative chage are outward. so it is incorrect
5) Correct option is (a)
W = change in electric potential enegy = qV
V =W/q = (8x10^-19)/(3.2x10^-19) = 2.5 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.