A variable dielectric capacitive displacement sensor consists of two square meta
ID: 1486760 • Letter: A
Question
A variable dielectric capacitive displacement sensor consists of two square metal plates of side 5 cm, separated by a gap of 1 mm. A sheet of dielectric material 1 mm thick and of the same area as the plates can be slid between them as shown in the figure. Given that the dielectric constant of air is 1 and that of the dielectric material 4mm, calculate the capacitance of the sensor when the input displacement x = 0.0, 2.5 and 5.0 cm.
Equivalent to C1 // C2 CT= C1 + C2 Variable dielectric Since Al = WX, A.-w(1-x), when w is the width of the plates. d=1mm W=50mm l=50mm -854x10-12 (F/m) e)W C =-[6/-(e,-8)Explanation / Answer
Just put the values of x into given formula to calculate capacitance.as all the parameters are given.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.