An idela with 7 degrees of freedom begins at a pressure of 8.5 atm, temperature
ID: 1486940 • Letter: A
Question
An idela with 7 degrees of freedom begins at a pressure of 8.5 atm, temperature of 25 degrees celsius and a volume of of 120L
A. How many moles of gas are there?
B.The gas expands isoberically to 200L
C. How much work was done in the expansion?
D.How much did the internal energy increase
E.What amount of heat flowed into the gas?
F. The gas then depressurizes isochorically to the orginal temperture. How much heat flowed out of the gas?
G.The gas contract isothermally back to the orignal volume. what would the sketch of thermal cycle look like in a PV diagram
H.How much work was done by the gas in the process?
I.how much flowed out in the system?
J.what is efficiency of the termal cycle?
K. what is the carnot effcieny for an ideal heat engine running between the same high nd low operating tempertures?
Explanation / Answer
P1 = pressure = 8.5 x 1.01 x 105 Pa
V1 = Volume = 120 L = 0.12 m3
T1= temperature = 25 c = 25 + 273 = 298 K
n = number of moles
Using the equation
P1V1 = nRT1
(8.5 x 1.01 x 105 ) (0.12) = n (8.314) (298)
n = 41.6
b)
V2 = 200 L = 0.2 m3
work done = P1 (V2 - V1) = (8.5 x 1.01 x 105 ) (0.2 - 0.12) = 68680 J
c)
at constant pressure
V1/T1 = V2 /T2
0.12 /298 = 0.20 / T2
T2 = 496.7 K
U = nCv (T2 - T1)
for degree of freedon = 7
Cv = 3.5 R
U = (41.6) (3.5 x 8.314) (496.7 - 298) = 240530 J
d)
Q = W + U = 68680 + 240530 = 309210 J
E)
T3 = 298 K
P3 = ?
Using P3 /T3 = P2 /T2
P3 /298 = ( 8.5 x 1.01 x 105 ) /496.7
P3 = 5.15 x 105 Pa
W = 0
U = nCv (T3 - T2)
for degree of freedon = 7
Cv = 3.5 R
U = (41.6) (3.5 x 8.314) (298 - 496.7) = - 240530 J
Q = - 240530 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.