3. (15pt) Parallel plates Betn difference of 400V. An electros is released near
ID: 1487901 • Letter: 3
Question
Explanation / Answer
It is very difficult to read the text
The electric field is
E= s/eo = Q/ eo A
In a parallel plate E is uniform therefore V = Ed V potential difference
E= V/d E= (400-0)/ 0.2 E= 2000 volt/m
Electron is subject to two perpendicular forces, gravity that creates a movement accelerated in the vertical direction and the power that creates a accelerated horizontal movement, the two movements are accelerated, but its fall due to gravity in very small for the mass of electron, but movement must be a parabola with a very slight curvature
W= - mg j = - 9.1 1031 9.8 = 89.18 10-31 N
Fe= - q E i = - 1.6 10-19 2000 = 3.200 10-16 N
We see that the electric force is much greater than the gravitational and consequently acceleration
We calculate the kinetic energy
K= ½ m v2 eje x
since kinematics
. v2 = vo2 + 2 a x x= 0.2m vo=0
Fe= ma a = Fe /m = -qE/m
. v2 = -2qE x/m
. K = ½ m (-2qE x/m)2 = 2 q2 E2 x2 / m K = 2 1.62 10-38 20002 0.2 / 3.1 10-31
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.