A monatomic, ideal gas is in a sealed container (the number of gas molecules is
ID: 1487915 • Letter: A
Question
A monatomic, ideal gas is in a sealed container (the number of gas molecules is always constant: n = 2 moles); the initial pressure is Pi = 1.01 x 105 Pa and the initial volume is Vi = 0.0224 m3.
First, the volume of the gas is decreased at a constant pressure (at Pi = 1.01 x 105 Pa) to a final volume of Vf = 0.0155 m3.
Second, the pressure of the gas is increased at a constant volume (at Vf = 0.0155 m3) to a final pressure of Pf = 1.35 x 105 Pa.
How much heat was added to (give as a positive number) or removed from (give as a negative number) the system? (The gas constant R = 8.31 J/mole-K.)
Explanation / Answer
At constant pressure, as volume is decreased,
H = nCp*(T2-T1)
Heat removed=2*5/2*R(T2-T1)
& from ideal gas law,
nR(T2-T1) = P(V2-V1) = 1*10^5* (0.0224-0.0155) =690 J
Heat removed = 5/2*n*R(T2-T1) = 1725 J
When volume is constant,
Heat added = Cv*n*(T2-T1) = 3/2* n*R*(T2-T1) = 3/2* V(P2-P1) = 3/2*0.0155*(0.34*10^5) =790.5 J
So net heat removed = 1725 -790.5 = -934.5 J (ANS)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.