A conducting rod whose length is 22.0 cm is placed on a U-shaped metal wire that
ID: 1488240 • Letter: A
Question
A conducting rod whose length is 22.0 cm is placed on a U-shaped metal wire that has a resistance R of 9.00 ? as shown in the figure. The wire and the rod are placed in a constant magnetic field of strength 0.300 T into the paper. An applied force moves the rod to the right with a constant speed of 6.00 m/s.
a) What is the magnitude of the induced EMF in the wire?
b) What is the magnitude and direction of the induced current in the wire?
c) What is the applied force required to move the bar to the right with a constant speed of 6.00 m/s?
d) How much energy is dissipated by the 8.00 ? resistor in 1 hour?
Fapplied B-field in (x)Explanation / Answer
a) induced EMF in the wire = VBL = 6*0.3*0.22 = 0.396 V
b) induced current = 0.396)/(9) = 0.044 amp , direction counter clockwise
c) Force = BIL = 0.3*0.044*0.22 = 0.002904 N
d) energy is dissipated by the 8.00 ? = i^R = (0.044)^2*8*t = 0.01548*3600 = 55.728 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.