A ball is hit upward at an angle theta from the horizontal and speed V = 30m/s.
ID: 1488293 • Letter: A
Question
A ball is hit upward at an angle theta from the horizontal and speed V = 30m/s. It reactnes a maximum height of 15 m as shown in Fig, 1 Assume the trajectory start at ground level and ignore air resistance. (Ch. 3, pp.80-81) What is the initial angle theta ? how long is the ball in the air? How far is the ball from the starting point when it hits the ground ? How much work does gravity do on the ball when it reaches its peak height if it mass is 300 g ? What is the total work done on the ball by gravity ?Explanation / Answer
a) Use equation,
T= F x L= F*L*sin = 15.5*0.255*sin33 = 2.15 N.m
b) Torque will be maximum if =90
Thus
Tmax = F x L = F*L*sin = 15.5*0.255*sin90 = 3.95 N.m
a) Use equation,
vfy^2 = viy^2 - 2gH
vfy^2 = (visin) -2*g*Hmax
at Hmax vfy=0m/s
0^2= (visin)^2 -2*g*Hmax
= sin^-1[sqrt[2*g*Hmax]/vi = = sin^-1[sqrt(2*9.8*15)/30] = 34.86 = 35 deg
b)
Use equation to calculate time for Hmax
y = viy*t-1/2gt^2
Hmax = visin*t-1/2gt^2
15 = 30sin34.86*t -1/2*9.8*t^2 => t= 1.75s
Time of flight = T=2t = 2*1.7 = 3.5s
c) x = vix*T = vicos34.86*t = 30*cos34.86*3.5 = 86.2 m
d) Wg = Fg*Hmax*sin = mg*Hmax*cos180 = 0.300*9.8*15*-1 = - 44.1 J
e) Wtotal = Fg*Hmax*sin = mg*x*cos90 = 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.