a man is pushing a 125 N box with a force of 48N. The bix is moving at a constan
ID: 1488977 • Letter: A
Question
a man is pushing a 125 N box with a force of 48N. The bix is moving at a constant velocity of 7 m/s. Solve the following questions:a) what's the coefficient of kinetic friction b) the man stops pushing the box, how long does it take for the box to come to rest? c) how far does the box travel in this time? a man is pushing a 125 N box with a force of 48N. The bix is moving at a constant velocity of 7 m/s. Solve the following questions:
a) what's the coefficient of kinetic friction b) the man stops pushing the box, how long does it take for the box to come to rest? c) how far does the box travel in this time? a) what's the coefficient of kinetic friction b) the man stops pushing the box, how long does it take for the box to come to rest? c) how far does the box travel in this time?
Explanation / Answer
a.)
Friction force = 48 N.
uN = 48
u = 48/125 = 0.384.
b.)
a = F/M = 3.76 m/s2. then use v = u + at
v = 0, thus we get
t = 1.86 seconds.
c)
v^2 = u^2 + 2 as thus 0 = 49 - 2x3.76xs
thus s = 6.5 m.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.