A cyclist has a mass of 82.0 kg. On a day when air temperature is 34 o C (normal
ID: 1488990 • Letter: A
Question
A cyclist has a mass of 82.0 kg. On a day when air temperature is 34oC
(normal skin temperature) this cyclist maintains an average speed of 15 km/h.
If his efficiency is 20%,
(a) How many grams of water (perspiration) must he evaporate each minute to
get rid of the body heat produced by his activity?
(b) By how much will the temperature of the cyclist increase in one hour if
none of the body heat generated is lost to the surroundings?
(c) One method of reducing a dangerously high body temperature very quickly is to
give the patient an alcohol rub. How many grams of alcohol must be evaporated
from the surface of a 85-kg person to reduce his temperature by 2. 50oC?
(d) Calculate the rate of heat conduction out of the human body, making the
following assumptions: the interior temperature is 37oC, skin temperature is 33oC,
the area of the person is 1.8 m2, and the thickness of the tissues averages 2.4 cm.
Explanation / Answer
a) heat of evaporation of water : 580 cal/gm
Pin= 400W, Pout=0.2*400=80W , , P(heat)=Pin-Pout=320 W
Pheat=Q/t ==>Q=Pheat*t=320*60/4.186=4587 Cal
Q=mhv ==> m=Q/hv =4587/580=7.9 g
b) Q =sm*deltaT
delta T =Q / sm =(4587cal/min)(60min)//(0.83cal/gC)(82000g)=4.04 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.