The gravitational acceleration at the surface of a certain planet is 48 m/s^2. C
ID: 1489193 • Letter: T
Question
The gravitational acceleration at the surface of a certain planet is 48 m/s^2. Calculate the weight of (the gravitational force on) a 2-kg object at the surface. Find the object's mass and weight at a height where the gravitational acceleration is 27 m/s^2. How far from the center of the planet, relative to the planet's radius R, is the position in part (b) A 6-kg log has the same volume as 10 kg of water. When floating, what fraction of the log is submerged How much downward force is needed to submerge it fullyExplanation / Answer
a) weight=w=mg=2kg*48 m/s2=96 N
b) m'=2kg
w'=27*2=54N
c) g'=gR^2/r'^2
r'=sqrt(g/g')R=sqrt(48/27)=1.33
r'=1.33
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.