Answer 3 of 4, 20 poinnts each. No extra points for doing all 4. Be sure to indi
ID: 1489290 • Letter: A
Question
Answer 3 of 4, 20 poinnts each. No extra points for doing all 4. Be sure to indicate which 3 problems to count. An oscillating LC circuit consists of a 1.0 nF capacitor and a 3.0 mH coil has a maximum voltage of 3.0 V. What are (a) the maximum charge on the capacitor,(b) the maximum current through the circuit. and (c) the maximum energy stored in the magnetic field of the coil? Light of wavelength 633 nm is incident on a narrow slit. The angle between the first diffraction minimum on one side of the central maximum and the first minimum on the other side is 1.20^degree. What is the width of the slit?Explanation / Answer
a)
maximum charge = Q = c*V = 1*10^-9*3 = 3 nC
b)
Imax = V/(sqrt(L/c))
Imax = 3/sqrt(0.003/10^-9) = 0.00173 A
(c)
U = 0.5*L*Imax^2 = 0.5*0.003*(0.00173)2
U = 5.19*10^-6 J
++++++++++++++++++++++++
In a diffraction
2*a*sintheta = lambda
2*a*sin1.2 = 633*10^-9
a = 0.015 mm <<<<------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.