A diffraction grating contains 15,000 lines/inch. We pass a laser beam through t
ID: 1489572 • Letter: A
Question
A diffraction grating contains 15,000 lines/inch. We pass a laser beam through the grating. The wavelength of the laser is 633 nm. On a screen 2.63 m away, we observe spots of light.
(a) How far (m) from the central maximum (m = 0) is the first-order maximum (m = 1) observed?
(b) How far (m) from the central maximum (m = 0) is the second-order maximum (m = 2) observed? DO NOT use the “small-angle approximation,” ybright= (L/d)m.
The angles are too large for sin tan to be a good approximation. (unit for answers is in meters) Thank you.
Explanation / Answer
d=1inch/15000lines = 1.693*10^-6 , D=2.63m , = 633nm = 6.33*10^-7m
A) Use equation,
dsin = m
m=1
(1.693*10^-6)sin = 1*(6.33*10^-7)
= sin^-1[(6.33*10^-7)/(1.693*10^-6)] = 21.96 deg
sin = y1/D
y1 is vertical distance of first order maximum from central maximum
y1= D*sin = 6.23*sin21.96 = 2.33m
B) A) Use equation,
dsin = m
m=2
(1.693*10^-6)sin = 2*(6.33*10^-7)
= sin^-1[(2*6.33*10^-7)/(1.693*10^-6)] = 48.4 deg
sin = y2/D
y2 is vertical distance of first order maximum from central maximum
y2= D*sin = 6.23*sin48.4 = 4.66m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.