A circular coil enclosing an area of 160 cm^2 is made of 210 turns of copper wir
ID: 1490728 • Letter: A
Question
A circular coil enclosing an area of 160 cm^2 is made of 210 turns of copper wire. The wire making up the coil has resistance of 3.0 Ohm, and the ends of the wire are connected to form a closed circuit. Initially, a 2.0-T uniform magnetic field points perpendicularly upward through the plane of the coil. The direction of the field then reverses so that the final magnetic field has a magnitude of 2.0 T and points downward through the coil. If the time required for the field to reverse directions is 0.40 s, what is the average current in the coil during that time?Explanation / Answer
The area is A = 160 x 10^-4 m².
The change in magnetic flux is = AB = (160 x 10^-4 m²) x (2.0 T - (- 2.0 T)) = (160 x 10^-4 m²) x (1.10 T + 1.10 T)) = 0.064 Wb
The average induced emf is || = N / t = (210 turns x 0.064 Wb) / (0.400 s) = 33.6 V
The average current is I = / R = 33.6 V / 3.00 = 11.20 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.