A student designs an ammeter (a device that measures electrical current) that is
ID: 1490869 • Letter: A
Question
A student designs an ammeter (a device that measures electrical current) that is based on the electrolysis of water into hydrogen and oxygen gases. When electrical current of unknown magnitude is run through the device for 3.50 min , 13.5 mL of water-saturated H2(g) is collected. The temperature and pressure of the system are 25 C and 715 torr.
The vapor pressure of water changes with temperature, as shown here.
T (C) P (torr)
21 18.7
22 19.8
23 21.1
24 22.4
25 23.8
26 25.2
27 26.7
28 28.4
29 30.0
30 31.8
How many moles of hydrogen gas are produced?
Explanation / Answer
Use PV=nRT to find n, the moles of hydrogen gas.
V= 1.35x10^-2 L
P= 715 torr-VP of water at 25C (about 25 torr; look it up in Wikipedia)
P = 95325.5
T= 298.2K
R = Applicable value for the above units.
n = pV/RT = 95325.5*1.35x10^-2 L/298.2*8.314
n = 1.37 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.