A textbook of mass 1.95 kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord a
ID: 1490963 • Letter: A
Question
A textbook of mass 1.95 kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord attached to the book passes over a pulley whose diameter is 0.100 m , to a hanging book with mass 2.96 kg . The system is released from rest, and the books are observed to move a distance 1.27 m over a time interval of 0.780 s .
Part A
What is the tension in the part of the cord attached to the textbook?
Part B
What is the tension in the part of the cord attached to the book? Take the free fall acceleration to be g = 9.80 m/s2 .
Part C
What is the moment of inertia of the pulley about its rotation axis? Take the free fall acceleration to be g = 9.80 m/s2 .
Explanation / Answer
part a )
x = ut + at^2/2
u = 0
x = 1.27 m
t = 0.780 s
a = 4.175 m/s^2
T1 = m1a1
T1 = 1.95 * 4.175 = 8.14 N
T2 = m2(g-a)
T2 = 16.65 N
part c )
t = rF = (T2-T1)*R
R = 0.100/2
t = I*alpha
alpha = a/R
I = (T2-T1)*R/alpha
I = 5.096 x 10^-3 kg-,m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.