When a capacitor has a charge of magnitude 60.0 muC on each plate, the potential
ID: 1491164 • Letter: W
Question
When a capacitor has a charge of magnitude 60.0 muC on each plate, the potential difference across the plates is 12.0 V. How much energy is stored in this capacitor when the potential difference across its plates is 120. V? A parallel plate capacitor with vacuum between the plates has a capacitance of 3.547 muF. A dielectric material with k 4.617 is placed between the plates, completely filling the volume between them. The capacitor is then connected to a batten that maintains a potential difference of 10.03 V across the plates. How much work is required to pull the dielectric material out of the capacitor? A capacitor consists of two parallel plates, but one of them can move relative to the other as shown in the figure. Air fills the space between the plates, and the capacitance is 0.48 pF when the separation between plates is d = 0.500 cm. a) A battery supplying a potential difference V= 12.00 V is connected to the plates. What is the charge distribution, sigma, on the left plate? What are the capacitance. C," and the charge distribution. sigma', when d is changed to 0.250 cm? b) With d = 0.500 cm. the battery is disconnected from the plates. The plates are then moved so thad= 0.250 cm. What is the potential difference V', between the plates?Explanation / Answer
Q2.
C = Q/V = (60 x 10^-6)/12 = 5 uF
E = (1/2)CV^2 = (1/2)(5 x 10^-6)(120^2) = 36 mJ
Please post 1 question at a time.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.