A spherical mirror has a radius of 10 cm. if it forms a lateral magnification of
ID: 1491222 • Letter: A
Question
A spherical mirror has a radius of 10 cm. if it forms a lateral magnification of +2.0 what are the object and image distance?I know that focal length = R/2, m=di/do and 1/f=(1/do) +(1/di). I just can't seem to reconcile how to fit them together to find the object and image distance. A spherical mirror has a radius of 10 cm. if it forms a lateral magnification of +2.0 what are the object and image distance?
I know that focal length = R/2, m=di/do and 1/f=(1/do) +(1/di). I just can't seem to reconcile how to fit them together to find the object and image distance. A spherical mirror has a radius of 10 cm. if it forms a lateral magnification of +2.0 what are the object and image distance?
I know that focal length = R/2, m=di/do and 1/f=(1/do) +(1/di). I just can't seem to reconcile how to fit them together to find the object and image distance.
I know that focal length = R/2, m=di/do and 1/f=(1/do) +(1/di). I just can't seem to reconcile how to fit them together to find the object and image distance.
Explanation / Answer
magnification m = -di/do = 2
di = -2*do
then also using
1/f = 1/do + 1/di
focal length f = R/2 = 10/2 = 5 cm
(1/5) = (1/do)-(1/(2*do)
object distance is do = 2.5 cm
image distance is di = -2*do = -2*2.5= -5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.