A machine gun is attached to a railroad flatcar that rolls with negligible frict
ID: 1491431 • Letter: A
Question
A machine gun is attached to a railroad flatcar that rolls with negligible friction. If the railroad car has a mass of 6.25 times 10^4 kg. how many bullets of mass 25 g would have to be fired at 250 m/s off the back to give the railroad car a forward velocity of 0.3 m s? 400 2000 3000 5000 Two masses m_1 and m_2, with m_3 m_2. undergo a head-on elastic collision. If the particles were approaching with speed v before the collision, with what speed are they moving after collision? 3v v/3 3v/4 v Rupel pushes a box 4.00 m by applying a 25.0-N horizontal force. What work does she do? 10.0J 100J 125J 550J The net force acting on a 12.6-kg object is given by F_x = (8 - x) N. where F_x, is in Newtons and x is in meters. How much work is done on the object as it moves from x = 0 to x = 6 m? 64 J 30 J 28 J 24 J The kinetic energy of an object is quadrupled Its momentum will change by factor? Zero two eight fourExplanation / Answer
1) Option (C) 3000 is the correct answer.
Explanation:
Given
M = 6.25 x 104 kg ; m = 25 g = 0.025 kg ; u = 250 m/s ; V = 0.3 m/s
We know from convervation of momentum that,
Pi = Pf
n x m x u + 0 = M x V
n x 0.025 x 250 = 6.25 x 104 kg x 0.3
n = 1.875 x 104 kg /6.25 = 3000
Hence Option (C) 3000 is the correct answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.