As you finish listening to your favorite compact disc (CD), the CD in the player
ID: 1491527 • Letter: A
Question
As you finish listening to your favorite compact disc (CD), the CD in the player slows down to a stop. Assume that the CD spins down with a constant angular acceleration. If the CD rotates clockwise at 500 rpm (revolutions per minute) while the last song is playing, and then spins down to zero angular speed in 2.60 s with constant angular acceleration, what is , the magnitude of the angular acceleration of the CD, as it spins to a stop? Express your answer in radians per second.
B) How many revolutions does the CD make as it spins to a stop?
Explanation / Answer
from the rotational kinematic equation
= wf- wi/t
= 0- 500 rpm ( 2 pi/ 60)/ 2.60 s
=20.12 rad/s^2
(b)
theta = wf^2 - wi^2/2
= 0-(500 rpm ( 2 pi/ 60))^2/ 2( -20.12 rad/s^2)
= 68.06 rad( 1 rev/ 2pi rad)
=10.8 revolution
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.