You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The
ID: 1491594 • Letter: Y
Question
You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The 1810-N crates will move at 1.8 m/s at the top of a ramp that slopes downward at 22.0. The ramp exerts a515-N kinetic friction force on each crate, and the maximum static friction force also has this value. Each crate will compress a spring at the bottom of the ramp and will come to rest after traveling a total distance of 5.0 m along the ramp. Once stopped, a crate must not rebound back up the ramp.
Calculate the largest force constant of the spring that will be needed to meet the design criteria.
Explanation / Answer
here,
weight , w = 1810 N
mass , m = w/g = 184.69 kg
To avoid rebound, the maximum force of the compressed spring must not exceed the weight component of the crate acting parallel to the slope plus
the static friction force
F = kx = (mgsin(theta) + Ff)
x = (mgsin(theta) + Ff) / k
x = (1810*sin(22) + 515) / k
x = 1193.04/k
The maximum spring potential will equal the kinetic energy plus the change in potential energy minus the work done by friction from the top of the ramp
PS = KE + PE - W
0.5*k*x^2 = 0.5*mv^2 + mgh - Fd
0.5*kx^2 = 0.5*mv^2 + mgdsin(theta) - Fd
kx^2 = mv^2 + 2d(mgsin(theta) – F)
k(1193.04/k)^2 = mv^2 + 2d(mgsin(theta) – F)
1193.04^2 / k = mv^2 + 2d(mgsin(theta) – F)
k = 1193.04^2 / (mv^2 + 2d(mgsin(theta) – F))
k = 1193.04^2 / (184.69*(1.8^2) + 2(5.0)(1810*sin(22) – 515))
k = 638.62 N/m
the largest force constant of the spring that will be needed to meet the design criteria is 638.62 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.