A circular coil enclosing an area of 160 cm 2 is made of 210 turns of copper wir
ID: 1491747 • Letter: A
Question
A circular coil enclosing an area of 160 cm2 is made of 210 turns of copper wire (shown in the figure below). The wire making up the coil has no resistance; the ends of the wire are connected across a 9.00- resistor to form a closed circuit. Initially, a 2.00-T uniform magnetic field points perpendicularly upward through the plane of the coil. The direction of the field then reverses so that the final magnetic field has a magnitude of 2.00 T and points downward through the coil. If the time interval required for the field to reverse directions is 0.500 s, what is the average current in the coil during that time?
Explanation / Answer
A) use e.m.f = N x magnetic flux density(B) x (Area / time) = 210 * 2 * 160 * 10^-4 / 0.500 = 13.44 V
So,
Current in coil = Induced emf / R
= 13.44 / 9
= 1.493333 Amp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.