A certain superconducting magnet in the form of a solenoid of length 0.56 m can
ID: 1492043 • Letter: A
Question
A certain superconducting magnet in the form of a solenoid of length 0.56 m can generate a magnetic field of 4.0 T in its core when its coils carry a current of 95A. The windings, made of a niobium-titanium alloy, must be cooled to 4.2 K. Find the number of turns in the solenoid.turns A certain superconducting magnet in the form of a solenoid of length 0.56 m can generate a magnetic field of 4.0 T in its core when its coils carry a current of 95A. The windings, made of a niobium-titanium alloy, must be cooled to 4.2 K. Find the number of turns in the solenoid.
turns
Explanation / Answer
The number of turns in the solenoid can be calculated using following formula:
B = µ0*N*I / h
Where µ0 = magnetic constant = 1.2566*10^-6 H/m
N = number of turns required over here
I = current in amperes = 95 A
h = length of solenoid in meters = 0.56 m
B = magnetic field in teslas = 4 T
Putting all these values in the main equation mentioned at the top,
4 = (1.2566*10^-6)*N*(95) / (0.56)
=> No of turns in the solenoid = N = 18764 turns
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.