A U-tube open at both ends is partially filled with water (Figure a). Oil having
ID: 1492064 • Letter: A
Question
A U-tube open at both ends is partially filled with water (Figure a). Oil having a density of 755 kg/m3 is then poured into the right arm and forms a column L = 4.92 cm high (Figure b).
(a) Determine the difference h in the heights of the two liquid surfaces.
cm
(b) The right arm is then shielded from any air motion while air is blown across the top of the left arm until the surfaces of the two liquids are at the same height (Figure c). Determine the speed of the air being blown across the left arm. Take the density of air as 1.20 kg/m3.
m/s
Explanation / Answer
a)Pw = Po
(w)g(L - h) = (o)gL
(1000) (0.0492 - h) = (775) (0.065)
h = 0.01107 m = 1.107 cm
(b).
P + ½ V² + g h = P + ½ V² + gh
P + ½ V² = P
P - P = ½ V² = ½ ogh
(1.20) V² = (775) (9.8) (0.01107)
V = 8.4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.