An architecture student working at a drafting table requires some muscle action
ID: 1492134 • Letter: A
Question
An architecture student working at a drafting table requires some muscle action in order to support her head. As shown in the figure, three forces act on her head. If the force provided by muscles is
FM = 75 N
and the weight of her head is
W = 40 N,
determine the magnitude and direction of the force provided by the upper vertebrae
to hold her head stationary. Assume that this force acts along a line through the center of mass of her head as do the weight and muscle force. (Assume the +x-axis to be to the right.)
magnitude N direction ° measured clockwise from the x-axisExplanation / Answer
here
Fm = 75 N
W = 40 N
from the mathematical property Q = 50
so the resultant force Fv may calculated by vecotor's rectanguler rule
Fv = sqrt(F2m + W2+2 x Fm x W x cosQ)
=sqrt(752 + 402 + 2*75*40*cos(50) )
= 114.082 N Ans
here the direction is given by
aelpha = tan-1( W x sinQ / Fm + W x cosQ)
= tan-1( 40 x sin50 / 75 + 40 xcos50 )
= tan-1 (-0.09238)
= -0.092118o from force Fm Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.