A 9pF parallel plate capacitor has a potential difference of 120V between its pl
ID: 1492211 • Letter: A
Question
A 9pF parallel plate capacitor has a potential difference of 120V between its plates. The distance between the plate is d= 2mm. What's the potential energy stored in the capacitor ? Please if you need to draw do it. Try to give me a good explanation ... I'm really lost thanks A 9pF parallel plate capacitor has a potential difference of 120V between its plates. The distance between the plate is d= 2mm. What's the potential energy stored in the capacitor ? Please if you need to draw do it. Try to give me a good explanation ... I'm really lost thanks Please if you need to draw do it. Try to give me a good explanation ... I'm really lost thanksExplanation / Answer
U = 0.5 cV^2 = 0.5 ( 9 x 10^-9) ( 120)^2= 6.48 x 10^-5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.