Two small speakers A and B are driven in step at 735 Hz by the same audio oscill
ID: 1492447 • Letter: T
Question
Two small speakers A and B are driven in step at 735 Hz by the same audio oscillator. These speakers both start out 4.50 mfrom the listener, but speaker A is slowly moved away. (See the figure (Figure 1) ). The speed of sound in air is 344 m/s .
Part A
At what distance d will the sound from the speakers first produce destructive interference at the location of the listener?
Express your answer in meters to three significant figures.
Part B
If A keeps moving, at what distance d will the speakers next produce destructive interference at the listener?
Express your answer in meters to three significant figures.
Part C
After A starts moving away, at what distance will the speakers first produce constructive interference at the listener?
Express your answer in meters to three significant figures.
Explanation / Answer
Ans:-
For destructive interference the distance should be (2n-1)/2where n = 1,2,3 etc.
For the first destructive interference the distance d = /2
Part A -
/2 =c/2n = 344 / 2*735 = 0.234m
Part B
3*0.234 = 0.702m
Part C
The distance is = 2*0.234 = 0.468m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.