Suppose you are located 190 m from a radio transmitter. (a) How many wavelengths
ID: 1492600 • Letter: S
Question
Suppose you are located 190 m from a radio transmitter.
(a) How many wavelengths are you from the transmitter if the station calls itself 1155 AM? (The AM band frequencies are in kilohertz.)
(b) What if this station is 98.1 FM? (The FM band frequencies are in megahertz.)
Suppose you are located 190 m from a radio transmitter. (a) How many wavelengths are you from the transmitter if the station calls itself 1155 AM? (The AM band frequencies are in kilohertz.) wavelengths (b) What if this station is 98.1 FM? (The FM band frequencies are in megahertz.) wavelengthsExplanation / Answer
frquency f=1155 AM
f=1155*10^3 Hz
now,
wavelength, lambda= C/lambda
=3*10^8/(1155*10^3)
=259.74 m
amd
wavelengths, n=lambda/190
=259.74/(190)
=1.37
b)
frquency f=98.1 FM
f=98.1*10^6 Hz
now,
wavelength, lambda= C/lambda
=3*10^8/(98.1*10^6)
=3.058 m
amd
wavelengths, n=lambda/190
=3.058/(190)
=0.016
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.