An oscillating block-spring system has a mechanical energy of 1.00 J, an amplitu
ID: 1493351 • Letter: A
Question
An oscillating block-spring system has a mechanical energy of 1.00 J, an amplitude of 11.7 cm, and a maximum speed of 1.16 m/s. Find the spring constant. Find the mass of the block. Find the frequency of oscillation. If the phase angle for a block-spring system in SHM is pi/7 rad and the block's position is given x = x_m cos (omega t + phi), what is the ratio of the kinetic energy to the potential energy at time t = 0? If y(x, t) = (4.8 mm) sin(kx + (595 rad/s)t + phi) describes a wave traveling along a string, how much time does any given point on the string take to move between displacements y = -2.0 mm and y = +2.0 mm?Explanation / Answer
IN SHM
total energy E = (1/2)*K*A^2
1 = (1/2)*K*0.117^2
k = 146.1 N/m <<<<<---------------answer
(b)
total energy E = max KE
E = (1/2)*m*Vmax^2
1 = (1/2)*m*1.16^2
m = 1.5 kg
c)
In SHM
x = A*cos(wt)
speed v = dx/dt = A*sinwt*w
V = A*w*sinwt
v = A*w*sqrt(1-cos(wt)^2)
v = A*w*sqrt(1-x^2/A^2)
v = w*sqrt(A^2-x^2)
v is maximum when x = 0
vmax = A*w
1.16 = 0.117*2*pi*f
f = 1.6 Hz <<<----------answer
++++++++++++++++++++++
v = dx/dt = -xm*w*sin(wt+phi)
at t = 0
vo = -Xm*w*sinphi
kinetic energy K = (1/2)*m*w^2*xm^2*(sin(phi))^2.............(1)
potential energy
at t= 0
x = Xm*cosphi
U = 0.5*k*x^2
Uo = 0.5*k*Xm^2*(cosphi)^2
k = m*w^2
Uo = 0.5*m*w^2*Xm^2*(cosphi)^2..........2)
1/2
Ko/Uo = (tanphi)^2 = 0.232 <<<<<----------------answer
+++++++++++++++++++++++++++++++++
for particle at x = 0 at time t1 = 0 its displacement
y1 = -2 mm
-2 = 4.8*sin(phi)
at t2 = t
at y = + 2mm
2 = 4.8*sin(595t+phi)
sin(595t+phi) = -sin(phi)
sin(595t+phi) = sin( pi + phi)
595t + phi = pi + phi
595t = pi
t = pi/595
t = 0.0053 s <<<<-------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.