A spacecraft is in empty space. It carries on board a gyroscope with a moment of
ID: 1493569 • Letter: A
Question
A spacecraft is in empty space. It carries on board a gyroscope with a moment of inertia of Ig = 23.5 kg · m2 about the axis of the gyroscope. The moment of inertia of the spacecraft around the same axis is Is = 5.00 105 kg · m2. Neither the spacecraft nor the gyroscope is originally rotating. The gyroscope can be powered up in a negligible period of time to an angular speed of 115 rad/s. If the orientation of the spacecraft is to be changed by 38.0°, for what time interval should the gyroscope be operated?
Explanation / Answer
Ig =23.5 kg.m^2, Is =5*10^5 kg.m^2
from conservation of anglar momentum Isws= Igwg
5*10^5*ws = 23.5*115
ws =5.405*10^-3 rad/s
theta = 38 degrees = 38*2*3.14/360 = 0.663 rad
theta = wt
t = 0.663/(5*405*10^-3) = 122.64 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.