The newly discovered spherical planet has a radius of R = 4 Times 10^7 m and a v
ID: 1493692 • Letter: T
Question
The newly discovered spherical planet has a radius of R = 4 Times 10^7 m and a vanable density. Geological evidence indicates it is most dense at its center (core) and least dense at its surface. The functional relationship for it's density has been determined as follows: rho(r) = A - B squareroot r with A = 14,000 kg/m^3 & B = 2kg/m^1/2 where 0 LE r LE R Modeling the planet as a series of concentric spherical shells, determine the following physical quantifies.,. with including the computational (calculated) results: The mass M(R) of the planet:Explanation / Answer
take a volume element dv at a distance r from the centre.
dv = 4r2 dr
mass = density x volume
differential mass be dm
dm = x dv
dm = (A + Br1/2 ) x 4r2 dr
dm = 4Ar2 dr + 4Br5/2 dr
integrating from 0 < r < R,
M = (4/3)A R3 + (4x2/7)BR7/2
M = (4/3) (14000) (4 x 107 )3 + (8/7)(2)(4 x 107 )7/2
M = 3.753156023 x 1027 + 2.906576681 x 1027 = 6.659732704 x 1027 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.