A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 5.3 kg and radius R = 0.68 m.
ID: 1493784 • Letter: A
Question
A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 5.3 kg and radius R = 0.68 m. A force of F = 47.5 N exerted on the edge of the disk rotates the disk 1/4 of a revolution from equilibrium.
1.
What is the torsion constant of this pendulum?
2.
What is the minimum torque needed to rotate the pendulum a full revolution from equilibrium?
3.
What is the angular frequency of oscillation of this torsion pendulum?
4.
Which of the following would change the period of oscillation of this torsion pendulum?
Explanation / Answer
torsion pendulum,
mass of the disk, m=5.3 kg
radius. R=0.68m
force=47.5 N
angular displacement, theta=-2pi/4
theta=pi/2
a)
torque, T=r*F
=0.68*47.5
=32.3 N.m
and
torque = k*theta
32.3=k*(pi/2)
===> k=20.56 N/m
torsion constant =20.56 N/m
b)
tourque, T=K*theta
=20.56*(pi/2)
=32.3 N.m
c)
f=1/2pi**sqrt(K/I)
here,
moment of inertia, I=1/2*m*r^2
=1/2*5.3*(0.68)^2
=1.22 kg.m^2
and
f=1/2pi*sqrt(20.56/1.22)
f=6.45 Hz
angular frequency, w=2pi*f
=2pi*(6.45)
=40.5 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.