Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Current I is 5 A, current I is 10 A. The distance d between the w.res is 10 cm.

ID: 1493836 • Letter: C

Question

Current I is 5 A, current I is 10 A. The distance d between the w.res is 10 cm. a). What is the direction of the magnetic field the current I_1 generates at point A? Circle your choice. (1) into the page (2) out of the page (3)to the left (4) to the right b). What is the magnitude? c). What is the magnitude of the magnetic force that current I, exerts on the lm-long element of wire with current I2? Use the result from (b). d). What is the direction of that force? Circle your choice. (I) Top of the page (2) bottom of the page (3) left (4) right

Explanation / Answer

a) 1.(from right hand thumb rule)

b) B= F/L = 0 2I1 /(4x 3.14x10)

= 10-7 x 2x 5/(4x 3.14x 10-2)

= 79.6 T

c).   F/L = 0I1I2 1/[2d]

= 2x 5x 10x 10-5/10

= 10-4 N/m

d). According to Fleming's left hand rule, direction of the force will be to the top of the page(1).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote