A generator consists of 800 turns of wire with each turn a square loop of side 4
ID: 1493892 • Letter: A
Question
A generator consists of 800 turns of wire with each turn a square loop of side 40 cm. The maximum magnetic field averaged over a loop is 0.50 T and each loop has a resistance of 0.05 ohms. If the loops are spinning at a constanat angular velocity of 60 revolutions per second, what is the:
A. Peak and RMS EMF?
B. Peak and RMS Current?
C. Magnetic moment of the loops?
D. Torque on the loops?
E. Determine the direction sense of the induced currenet when the loop is in the plane of this page(flux is zero) and the angular velocity is to the right with the magnetic field directed towards the top of the page?(Sketch loop, velocity vector, magnetic field, and current sense)
F. What is the direction of the torque on the loop in part E?
Explanation / Answer
A = 0.4^2 = 0.16 m^2
B = 0.5 T
Flux = nBAcos(theta)
Flux rate = nBA*wsin(theta)
Max Flux rate = nBAw = 800*0.5*0.16*60*2*3.14 = 24115.2 V
1. Peak EMF = 24115.2 V
RMS EMF = 24115.2/srroot(2) = 17052.02145 V
2. Peak Current = V/R = 24115.2/0.05 = 482304 A
RMS Current = V/R = 17052.02145/0.05 = 341040.429
3. M = InA = 17052.02145*800*0.16 = 2182658.746
4. Torque, T = Mx B = 545664.6864 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.